Japp ännu ett inlägg bara aningens sent skrivet efter händelsen 😉 Under den 1 juli bar det av mot Kalmar för att möta upp Matilda och Rebecca för att bo och tävla under GULDagility i dagarna 4 🙂 Eftersom både Astra och Haven nu skulle tävla blev det sammanlagt 4 starter per dag med undantag för söndagen då det bara gick hoppklasser.
Onsdagens ankomst inleddes med att sätta upp vårt tält på tävlingsplatsen och dumpa av burar, stolar samt annat smått och gott som jag inte hade vidare lust att kånka med mig in från bilen dagen därpå.
Haven och Astra poserar framför deras ”hangout” för kommande veckan
Efter tältuppsättningen körde vi in till stan, käkade och fick mitt livs första parkeringsböter 😛 ”Bara” på 200kr dock så den sved inte allt för mkt 😉 Cirka 40 minuter efter det styrdes bilarna mot vår hemmabas för resten av veckan! En jättemysig och rymlig stuga utan grannar med inhägnad tomt. Perfekt tillhåll för 3 pers och 7 hundar 😀
Vår stuga
”lilla” tomten
Eboni, lilla nytillskottet Nova, Tempo och Astra chillar efter en lång dag i bilen
Jag ska inte gå allt för mkt in på detaljer om varje dag då jag kan summera det med att det var sommarens absolut varmaste dagar med ca 34 graders värme(varmaste platsen i Sverige dessa dagar har jag för mig), inga moln eller vind och konstanta trippar till vattenslangarna med vovvarna och kyltillbehör för hagen för att se till att de var ordentligt svala och hade det bra under dagarna. En extra stjärna i kanten för lilla Haven som faktiskt debuterade i agilitysammanhang! Han kör på precis som på träning och satte faktiskt sitt alldeles nyinlärda slalom på första försöket de 2 sista dagarna!
Resultatmässigt så vart det lite fel här och där under dag 1 och 2 men under den 3:e dagen hände något och detta något var Astra! Ferrarin går in i agilityklassen, kör en helt felfri runda, kommer 5:a av 188 ekipage och erövrar därmed sitt livs allra första pinne!!!!!!! 😃😃😃😃😃 Världens bästa tjej!!! Nu jäklar är vi på G!
Även Matilda och hennes söta gröngöling Tempo fick sin första pinne i hoppklass 1!
Medan vi inväntade prisutdelningen under lördagen så beslutade vi oss för att köra till hundbadet i Svinö och låta alla stjärnorna bada av sig ordentligt.
Tempo, Astra och Eboni
Molly ser till att skaka ur sig ordentligt
Esther var ett stort fan av badleksaken 😉
Haven simmade mycket tillsammans med sin älskade Esther vid sin sida
Astra trotsade naturens lagar och gick på vattnet hon
Nästan hela ligan minus Nova och lilla Molly som ansåg sig vara färdiga med badandet för denna gång
Mattes stiliga mästare med bron till Öland i bakgrunden <3
Loch Ness odjuret Tempo i sitt rätta element
Under söndagen som också var den allra varmaste och olidligaste om man frågar mig så tillbringade vi ett par timmar med att kolla Guldfinalen där vinnaren i varje storleksklass vann hela 10 000kr! Riktigt spännande i slutet.
Astra ser och lär från läktaren
Efter det körde vi våra sista starter för helgen där Astra drog på sig en disk och Haven en rivning. Hemvägen var inte den lättaste att ta sig igenom med en helt utmattad matte bakom ratten. Men med lite stopp här och där plus mat, dryck och roliga saker att lyssna på i stereon så rullade vi in hemma vid midnatt. Alla mycket nöjda, väldigt trötta och fylld med en massa nya minnen och erfarenheter att lära sig ifrån 😀
Filmer på de flesta loppen har jag också! Eftersom det var så jäkligt många starter vi gjorde(sammanlagt 14) så satte jag ihop en liten video med alla highlights från loppen som är lite roligare och snabbare att titta på. Så enjoy!
Avslutningsvis så vill jag ge ett extra stort GRATTIS till Astras kullsyster och lagkamrat Meet MyOwn Silverstone ”Nikki” som också var i Kalmar och plockade 2st pinnar i hoppklass 2! Superkul att träffa er! 😀